Červený rubín: královský drahokam barvy krve

by Marta Moravcová

NEFERTITIS.cz

ÚvodVše o kamenechAtlas kamenůRubín

Léčebné využití: předcházení střevním potížím, ulevuje při gastritidě, povzbuzuje trávicí trakt, léčí oči, žaludek, dělohu. Čistí lymfatický systém a slinivku břišní, posiluje krevní oběh, chrání před vznikem kožních chorob a léčí je.

Užití: síla, radost,ochrana, bohatství, proti nočním můrám, odvaha

Vlastnosti: patří energii projektivní, elementu ohně, planetě Mars.

Je to kámen bohatství i ochrany. Vytváří štít proti všem druhům útoků. Představuje sílu a energii. Uvádí do rovnováhy činnost srdeční čakry. Podněcuje touhu po životě a sexuální aktivitu. Zahání strach, smutek a negativní myšlení. Zajišťuje klidný spánek bez nočních můr. Zlepšuje motivaci, směruje k realistickým cílům, vybízí nás vydat se za svým štěstím, zastavuje zlost a negativní energie a přeměňuje je v pravý opak. Dodává odvahu, navozuje pozitivní stav mysli a pomáhá tvrději čelit útokům během hádek a názorových střetů.

Rubín v zoisitu (anyolit) - původ Tanzánie, podněcuje činnost korunní čakry, pomáhá při léčení duše v minulých životech, navozuje změněné stavy vědomí, rozvíjí individualitu, přičemž zachovává sepětí s okolím. Zesiluje biomagnetické pole kolem těla.

Rubín ve fuchsitu - objeven na trhu až v roce 2004, pochází z jižní Indie a je tvořen rubínovými zrny v zelené hornině fuchsitu. Je to kámen ochrany, zbavuje napětí a stresu, odstraňuje pocity prohry a pokoření, dává sílu zvládnout sám své problémy, dává pocit uvolněnosti, rozvíjí intuici, dodává sebedůvěru a nadhled. Vhodný na kožní problémy, alergie, záněty, detoxikaci, anémii.

Naleziště: Srí Lanka, Indie, Mexiko, Madagaskar, Tanzánie

Barva: červený

Technický popis: oxid hlinitý, červená drahokamová odrůda korundu, průsvitný, průhledný, diamantového až skelného lesku, bez štěpnosti.

Stupeň tvrdosti: 9

naturshop.cz

Rubín je nádherný drahý kámen v červené barvě, která může mít spousty zajímavých odstínů od červené s nádechem malin, vína až po barvu holubí krve. Červenou barvu rubínů bychom mohli popisovat do nekonečna, neboť někdy mají rubíny nádech spíše do růžova, jindy trochu do fialova.

Červená barva je způsobena příměsemi chromu, který zbarvoval tyto drahé kameny v době vzniku.

Ostatně i barva byla důležitým faktorem v pojmenování tohoto kamene, jehož název pochází z latinského slova Ruber, které v překladu znamená červený.

Rubín nám ukazuje svoji vnitřní záři až po vybroušení, ve formě krystalů či uhlazených kamenů je spíše matný.

Červený rubín: královský drahokam barvy krve

Rubín, kámen lidstvu známý po tisíciletí. Jeho jméno je odvozeno od latinského rubeus – červený. Tato barva je pro lidstvo symbolem vášně a touhy, ale také temperamentu a agrese. Červená bývá rovněž spojována s láskou. Korundy jsou odpradávna vnímány jako velmi silné nerosty, vhodné pro vůdčí a charismatické typy lidí.

Rubín v historii, v tradicích a legendách

Rubín má velmi dlouhou historii. V Bibli je zmíněn dokonce čtyřikrát. Bůh prý stvořil 12 kamenů a nejcennějším z nich byl právě rubín. Hinduisté zase nazývali rubíny ratnaraj, což znamená „král vzácných drahokamů“. V dávných dobách se věřilo, že pokud rubín vložíte do vody, díky svému vnitřnímu ohni ji dokáže přivést k varu. Pokud se vám o rubínech zdá, znamená to prý velký úspěch v podnikání.

Díky své barvě je v léčitelských kruzích přiřazován k oběhové soustavě. Údajně posiluje srdce, krevní oběh a má prý schopnost zmírňovat zrakové potíže. Nejblíže má k lidem narozeným ve znamení štíra, lva či berana. Pomáhá jim žít život v míru a v dobrých vztazích s ostatními. Dokonce chrání jejich obydlí a pozemky před požárem a přírodními živly, pokud se jím dotknou svého domu ze všech čtyř světových stran. Pokud je poblíž nebezpečí, které majitele kamene ohrožuje, rubín dle legendy ztmavne. Svou původní barvu opět získá, když nebezpečí pomine. Rubíny také mají mít schopnost měnit negativní energii v pozitivní.

Po 40letém soužití v manželství se slaví tzv. rubínová svatba. Manželé už jsou si totiž po takové době blízcí jako dvě kapky krve. Jaký jiný šperk se pro tuto událost hodí více než právě ten s rubínem?

Rubín a jeho vlastnosti

Stejně jako jeho modrý sourozenec safír patří rubín do rodiny korundů. Na tvrdostní stupnici ho tedy najdeme hned za nejtvrdším diamantem. Chemicky se jedná o oxid hlinitý a barevnost mu dodávají různé příměsi. V případě rubínu se jedná o chrom. Drahokam tedy najdeme v odstínech růžové až červené. Jelikož jsou se safírem velice blízcí příbuzní, vědci se stále přou, zda růžový korund řadit mezi světlé rubíny či růžové safíry (v nabídce šperků KLENOTA se setkáte s označením růžový safír).

Rubíny se vyznačují skelným leskem, bílým vrypem, dobrou tepelnou vodivostí a v přírodě je najdeme jako šesterečné hranoly (krystalizují v šesterečné soustavě). Nejčastěji se vyskytují v pegmatitových horninách, rule, mramoru či vulkanických horninách. Poškodí je fluorovodík nebo horká kyselina fosforečná a sírová.

V jakých špercích to rubínu sluší

Nejcennější rubíny jsou sytě červené. V obchodě se označují jako rubíny barvy holubí krve. Ty barmské navíc mohou na viditelném světle lehce červeně fluoreskovat. Tyto skvosty budou slušet každé ženě, spojují v sobě eleganci a temperament. Přívětivě a hřejivě působí rubíny zasazené ve žlutém zlatě. S bílým zlatem nádherně vynikne jejich barva díky většímu kontrastu. Velice jim prospívá i kombinace s čirými diamanty. Takové šperky jsou skutečně luxusní a díky modernímu designu KLENOTA padnou ženám v každém věku. Dobrou volbou je tradiční oválný či kulatý brus. Zajímavou a originální alternativou je i brus ve tvaru kapky nebo markýzy.

Svěže a neokoukaně působí rubín v barvě malina či světlejší rubíny, jejichž barva je více dorůžova. Takové kameny vyniknou například v podobě náhrdelníku či prstenu na mladé slečně. Zaručeně udělají radost čerstvým maturantkám, hodí se k oslavě promocí. Šperky s růžovým rubínem jsou také krásným a velmi symbolickým darem u příležitosti narození holčičky.

Proč si vybrat šperk s rubínem

Nespornou výhodou rubínu je, že neztratí svůj lesk. Snese i koupání v moři. Obezřetnější byste ovšem měli být, co se týká křehkosti kamene. Rubíny mohou obsahovat praskliny a inkluze, proto nemusí vydržet tlak ani teplotní šok.

Dostupnost čistě přírodních rubínů na trhu velmi kolísá a jejich cena poměrně rychle roste. Zdroje jsou omezené a jen za posledních 8 let se tyto drahokamy zhodnotily o 63 %. Velké, čisté a kvalitní rubíny s váhou nad 5 ct (1 gram) svou cenou předčí i diamanty, neboť jsou v přírodě skutečně velice vzácné. Rubínový šperk lze proto vnímat i jako dobrou investici.

Jak se rubíny upravují a jak je poznat

Stejně jako jiné drahé kameny se i rubíny dají upravovat, aby měly lepší barvu a byly celistvější. Děje se tak vypalováním, kdy se kameny vystaví vyšším teplotám. Kazy se mohou zalepit červeným sklem. Lze ovšem vyrobit i umělé rubíny. V laboratořích vznikají syntetické kameny tzv. Verneuillovou metodou, kdy rubín vyrůstá z taveniny a vzniká rubínový kužel. Poprvé se takto povedlo syntetizovat rubín již roku 1902. Od těch přírodních se dají odlišit pomocí linií barevných nehomogenit, které syntetické kusy obsahují. Dalšími způsoby syntézy rubínů jsou tzv. fluxní a Czochralského metoda. Rubíny vyrobené všemi třemi způsoby vykazují stejné vlastnosti jako rubíny přírodní.

Rubíny se velmi podobají granátům a rubelitům, za které jsou občas zaměňovány. Jedná se o barevnou varietu turmalínu, který není tak ceněný jako pravý přírodní rubín. U nás dostanete ke každému šperku zdarma certifikát pravosti, takže přesně víte, jaký kámen si odnášíte.

Původ, rekordy a zajímavosti

V Barmě se rubíny těží již od 6. století, což nám dokládají písemné záznamy. Některé prameny datují počátek těžby už do doby bronzové. Pocházejí odtud rubíny holubí krve s lehce modrým podtónem. Rubíny ze Srí Lanky bývají často spíše malinové barvy a můžeme u nich pozorovat asterismus (tzv. star effect). Tato naleziště jsou také velmi stará, jejich historie sahá přibližně 3 000 let do minulosti. Dalšími významnými nalezišti jsou Tanzanie, Vietnam, Afghánistán, Kambodža, Indie, Thajsko či Madagaskar.

Na české Svatováclavské koruně najdeme celou řadu velkých rubínů. V současnosti se ovšem spekuluje, zda se nejedná spíše o rubelity. Největší rubín světa se jmenuje Zvon svobody a váží 8500 ct (1,7 kg!). Se svými mírami 80 × 140 mm je to skutečný rekordman.

Leave a Comment