Jak udržovat nože ostré? Brusné kameny naostří nože jednoduše.

by Marta Moravcová

SMARAGD … from heavy industry to smart technologies

JAK CHCEME NAPLNIT VIZI SMARAGD?

Vybudujeme živé laboratoře pro chytrý, zelený a prosperující region

Základem vize SMARAGD je rozvoj tzv. živých laboratoří v oblastech, které mají zásadní přínos pro zajištění dlouhodobé prosperity. Živé laboratoře jsou otevřenou platformou pro mnohostrannou spolupráci špičkových odborníků a vědců, studentů, firem a zástupců veřejné sféry. Vzájemně se doplňující znalosti a zkušenosti zapojených partnerů pomáhají identifikovat nové podnikatelské příležitosti a usnadní transfer výsledků výzkumu a vývoje do praxe. Tato mnohostranná spolupráce urychluje proces vzájemného učení se a současně přitahuje nezbytné množství talentovaných lidí různorodých zkušeností a kompetencí.

Stavíme na rozmanitosti myšlenek i zkušeností

Otevřená živá laboratoř čerpá neustále novou energii z kvalitního výzkumu, vysokoškolského vzdělávání a jejich propojení s inovativními firmami. I proto je zásadní úzká součinnost VŠB-TUO a MSIC, kteří tvoří pomyslné srdce inovačního ekosystému. Technologický park provozovaný MSIC navíc sousedí s kampusem VŠB-TUO. Studenti, podnikatelé, učitelé i výzkumníci tak k sobě mají velmi blízko, což napomáhá vzniku mnoha synergií a podporuje rozvoj spolupráce napříč aplikační a akademickou sférou. Právě územně koncentrovaná rozmanitost talentu, myšlenek, postojů, nápadů a zkušeností přivedla vedení VŠB-TUO a MSIC ke sdílení vize SMARAGD. Je vhodné zdůraznit, že nejčastějšími zakladateli technologických firem jsou právě absolventi technické univerzity. Tento vzorec územní souvislosti mezi technickou univerzitou a technologickými firmami lze vysledovat po celém světě.

Využijeme synergie řady projektů

K naplnění společné vize SMARAGD dojde realizací synergicky provázaných projektů řady klíčových hráčů regionálního inovačního ekosystému. Důležitou základnou jsou strategické projekty REFRESH a T-PARK UPGRADE plánované v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace (OP ST) Ministerstva životního prostředí, při jejichž realizaci se funkčně propojí univerzitní kampus s technologickým parkem. Tato provázaná infrastruktura poskytne ideální podmínky pro vytváření nové přidané hodnoty na základě intenzivního využívání výsledků vědy a výzkumu a propojí procesy vzájemného učení se napříč všemi fázemi interaktivního inovačního procesu od badatelského výzkumu až po rentabilní inovace.

Excelentním multidisciplinárním výzkumem ke špičkovým technologiím

V oblasti výzkumu se vize SMARAGD bude soustředit na růst výzkumné excelence i přenos výsledků výzkumu do praxe. K tomu účelu zavádí VŠB-TUO motivační systém umožňující zapojení nejlepších světových vědců, včetně nositelů prestižních grantů Evropské výzkumné rady (ERC) či laureátů ocenění Highly Cited Researchers (HCR), i excelentních mladých badatelů s ambicí vést vlastní výzkumné skupiny. Současně je ambicí SMARAGD výrazné posílení internacionalizace a vybudování mezinárodních vědeckých týmů s důrazem na interdisciplinární výzkum v prioritních oblastech, jako Jsou energetika, materiálový výzkum, environmentální technologie či IT. Tyto priority jsou v souladu s globálními trendy EU například rámci programů European Green Deal či Digital Europe. Na tyto globální výzvy bude SMARAGD reagovat také zabezpečením nejmodernější infrastruktury pro vědu a výzkum. Systém propojených živých laboratoří a úzká vazba na firemní sektor urychlí transfer nových technologií do praxe.

Vzdělání přizpůsobené současným globálním výzvám

Rozvoj interdisciplinarity je stejně důležitý i ve vzdělávání. Pozornost bude věnována novým studijním programům, které dokáží předjímat globální trendy, reagovat na ně, a tím uspokojovat nové potřeby aplikační sféry. Zásadními tématy ve výzkumu i vzdělávání jsou nové materiály a jejich aplikace, nová energetika, environmentální technologie, průmyslová automatizace a digitalizace, mobilita a vše prostupující data science. Priority ve výzkumu i vzdělávání vycházejí ze struktury a zaměření aplikační sféry v Moravskoslezském kraji. Ve spolupráci univerzit, středních a základních škol budou výsledky využívány na všech stupních vzdělávání, včetně celoživotního.

SMARAGD jako příležitost pro mladé lidi a podnikání

Vazba mezi kvalitním výzkumem a vysokoškolským vzděláváním se přímo promítá také do podnikání a růstu jeho produktivity. Zakladateli a klíčovými zaměstnanci úspěšných technologických firem jsou prakticky vždy lidé, kteří měli v rámci svého vzdělávání přístup k nejnovějším výsledkům výzkumu. Osobní vztahy se členy akademické obce získané v průběhu studií na univerzitách jsou následně základem sítí fungující spolupráce firem a výzkumných organizací. Jejich rozšíření a funkčnost představují další kritický faktor zralého inovačního ekosystému. Propojení výzkumu, vzdělávání, adekvátní infrastruktury a podnikání představují klíčové pilíře vize SMARAGD.

Široké portfolio technologických firem zapojených do SMARAGDu

MSIC jako hlavní partner VŠB-TUO pro rozvoj inovativního podnikání rozšíří portfolio klientů z řad technologických firem. V rámci řízení implementace Regionální inovační strategie Moravskoslezského kraje bude současně přicházet s novými službami a programy na podporu růstu a inovací ve firmách s důrazem na posilování mezisektorové mobility a spolupráce firem a univerzit v oblasti vzdělávání a výzkumu. Rolí MSIC bude také hledat a realizovat nové cesty pro komercializaci duševního vlastnictví vytvořeného v rámci veřejného výzkumu a podporovat firmy v rentabilním využívání nových technologií.

Vznikne ucelená městská zóna

Další rozvoj spolupráce firem a univerzit posílí vzájemné propojení infrastruktury kampusu VŠB-TUO a areálu technologického parku, který provozuje MSIC. Součástí vize SMARAGD je sdílené využívání některých budov, rozvoj sdílených živých laboratoří ve vazbě na poptávku po výzkumné spolupráci a tomu odpovídající specializované infrastruktuře. Propojením kampusu a areálu technologického parku se vytvoří ucelená městská zóna, v níž bude možné demonstrovat a testovat nové technologie v reálném provozu. Důraz bude kladen na technologie v oblasti energetiky, nových materiálů, IT, inteligentního řízení budov, nakládání s odpady a další technologie typické pro silně urbanizované prostředí s vysokou koncentrací lidí.

Okrasné kameny do zahrady - kam s nimi?

Okrasné kameny do zahrady - kam s nimi?

Tak, jak se v sousedství předhání obyvatelé o to, kdo má nejkrásnější vánoční výzdobu, tak i exkluzivita zahrady je pro mnohé důležitá. Kdo by nechtěl vynikat. Poradíme vám, jak si zahradu vylepšit pomocí okrasných kamenů.

Materiál je základ

Okrasné kameny do zahrady jsou nenahraditelným přírodním materiálem s širokým využitím v zahradách a stávají se součástí celistvé zahradní architektury. Pro dekorační kameny je důležité správné umístění a také výběr druhu kamene. Ale i zde heslo zní – příliš to nepřehánět a všeho s mírou. Hned na začátku si musíme určit k jakému účelu bude okrasný kámen sloužit.

Méně starostí - více zábavy

Tvořte a bavte se. Pro vytvoření terasy určitě vybírejte jiný druh materiálu než pro vytvoření skalky. Nebojte se poradit s odborníky. V současné době je nabídka kamenů široká a prodej okrasných kamenů probíhá online v pohodlí vašeho domova. Kámen je sám o sobě těžký a při manipulaci s ním je nutná určitá fyzická zdatnost. K vyřešení přepravy vám tedy pomůžou specializované internetové prodejny, které vám dovezou zboží až před váš dům.

Krása kamenů

Pořiďte si různé druhy okrasných kamenů rozličných tvarů, barev a velikostí. Doporučujeme kombinovat maximálně dvě různé barvy nebo podobné odstíny. Volte kameny, které se nachází přirozeně v okolí a vyhněte se těm exotickým, které nezapadají do přirozenosti zahrady. Ta by měla působit klidně, harmonicky a neměla by tvořit zmatek při prvním pohledu na ni.

Dekorační kameny a jejich využití

Při výběru také dejte pozor, aby kámen splňoval jisté parametry. Měl by být například odolný vůči povětrnostním vlivům, aby časem nezvětral. Takovéto kameny můžete využít pro skalku nebo jako okrasnou drť. Je potřeba počítat s tím, že časem se takové místo bude muset obnovit. Proto raději volte odolné druhy kamenů .

Kde všude lze okrasné kameny využít?

schody, zídky, terasy

zídky, terasy, chodníky

okrasné kameny na skalku, solitéry a menhiry

předěl mezi zahradou a chodníkem

dekorace - sochy, fontány, pítka pro ptáky a kamenné květináče

obložení zdí domu, gabiony

Praktičnost okrasných kamenů

Okrasné kameny a jejich výhoda je, že je stačí ukotvit přímo do zeminy. Nemusíte používat žádný spojovací materiál a připravovat podklad. Důležité je pevné ukotvení na daném místě. Lepení je vhodným řešením při vrstvení kamenů na sebe, např. u zídky a schodů. Pod kameny je vhodné dát geotextilii, aby vám neprorůstal plevel a kameny nebyly znečištěné od hlíny.

Okrasný kámen jako v bavlnce

Dekorační kámen a péče o něj je snadná, protože probíhá přirozeně. Čištění zajišťuje především déšť a slunce. Pokud je potřeba odstranit mech, můžete použít kartáč a špachtli, a poté proudem čisté vody dočistit zbytky nánosů.

Také existují přípravky, které dalšímu nechtěnému růstu mechu a plísní umí zabránit. „Pravidelnému používání chemických přípravků se ale raději vyhněte, okolní zeleň to jistě uvítá,” dodává pan Špunda, který je odborníkem na okrasné kameny ve společnosti Optimtop. Probuďte v sobě dětskou hravost a kombinujte dekorační kameny dle své fantazie.

Jak udržovat nože ostré? Brusné kameny naostří nože jednoduše.

Zamilujte si své rituály

Ať už jste profesionální šéfkuchař nebo zapálená hospodyňka, jednou z nejdůležitějších věcí ve vaši kuchyni je určitě dobře naostřený, kvalitní nůž. Aby zůstal opravdu ostrý, je třeba mu věnovat dostatečnou péči, pak se totiž stane parťákem na celý život. Břitvy, nůžky, klasické nože nebo i ty japonské kvality, každý nástroj časem otupí. A právě proto potřebují péči, takovou, jakou nejlépe poskytnou brusné kameny. Ty dokážou veškerá ohnutí a deformace okamžitě napravit a dostat nůž opět do formy.

Kde není práce, ani brusný kámen nebere

Každá záliba má svá pravidla. Stejně jako střelci milují čištění svých zbraní, měla by být pravidelná péče poskytnuta i nástrojům mistrů kuchyní. Asi znáte ten pocit, když nevíte, jaký nůž z šuplíku vybrat, protože to už dávno nejsou ty nejostřejší pastelky v penále. Přitom jediná vlastnost, kterou by měl opravdu dobrý nůž mít, je ostrost. Díky tomu je totiž vaše pozornost mnohem větší, práce s ním je mnohem bezpečnější a snazší. Krájení čehokoli je s tupými noži opravdu velmi náročné. Neustále se vám suroviny žmoulají pod rukama a musíte vytvářet sílu, která stejně není k ničemu. Výsledný produkt vypadá, jako by ho už někdo před vámi povečeřel a vynaložená práce rozhodně nestojí za to. Radost, kterou jste měli ve chvíli, když jste si koupili domů pěkně naostřený nůž, je rázem pryč. Pravdou ale je, že pokud zainvestujete do opravdu kvalitního nože, je snadné jeho ostrost neustále korigovat. Za pomocí brusných kamenů, můžete velmi snadno obnovovat ostrost a ulehčovat si svou práci.

Udělejte si z toho váš rituál

Možná jste si všimli, že většina známých šéfkuchařů předtím, než se pustí do vaření, naostří svůj nůž. Je to takový jejich pravidelný rituál, kterým zajistí, že jejích práce bude odsýpat. Nože díky tomu zlehka tančí po prkénku v symfonii barev a chutí. Od této chvíle tak budou vaše kulinářské umění ovlivňovat pouze vaše dovednosti, nikoliv nástroje.

Není důležitý cíl, ale cesta k němu

Asi znáte různé způsoby, jak nabrousit nože. Nakonec není nejdůležitější zvolený nástroj, ale to, že o ně pravidelně pečujete a kontrolujete je. Někteří upřednostňují ruční či elektrické brusky, broušení pomocí ocílky, my nabízíme tu nejvyšší třídu pro kuchařské umělce, brusné kameny české značky MATTÉ.

Poslouchejte zvuk kamene

Brusné kameny MATTÉ představují velmi známou a kvalitní značku symbolizující dokonalou práci v kuchyni. Ty představují jemný, přesto velmi efektivní způsob ostření nožů. Zvolenou zrnitostí můžete brousit nebo ostřit nože, aby klouzaly surovinami jako po másle. Před jeho použitím se brusný kámen ponoří na 10minut do vlažné vody, následně jej vynoříte a položíte požadovanou stranou na protiskluzovou podložku. Kameny mají hrubší a jemnější část, nejdříve proto zvolte hrubší část, a jemnější jen doostříte. Následně budete čepelí nože plynule přejíždět po kameni v 14stupňovém úhlu, to že ho držíte stále stejně poznáte podle neměnícího zvuku, který bude kámen vydávat. Nožem přejíždějte od paty ke špičce.

Není kámen, jako kámen, důležité je číslo

Při výběru brusného kamene vás bude asi zajímat jedno jediné číslo. Kromě částky, kterou vás bude stát, to bude zrnitost. Čím je brusný kámen jemnější, tím budete mít ostřejší nůž. Není tak důležité, zda brousíte břitvu nebo nůž, ale brusný kámen by měl odpovídat stavu broušeného nástroje. U nás najdete tři produkty. Přičemž zrnitost 3000/8000 je samozřejmě nejjemnější a používá se proto převážně na obtahování a leštění, pomocí něho dosáhnete nejlepšího výsledku. Proti tomu 400/1000 je nejhrubší a je tak ideální na broušení jako takové, nebo prvotní broušení mírně ztupených nožů. Prostřední variantou je tedy zrnitost 1000/4000 vhodný pro jemné přebroušení a finální vyleštění. Pravidelným klouzáním po brusném kameni znovu naleznete ztracenou dynamiku vaší kuchyně.

Leave a Comment